Kombi Arıza Kodları

Çoğunuzun evlerinizde kullandığınız genellikle de arızalarıyla sizi epey uğraştıran kombilerin dilinden anlamaya çalışmanın zamanı geldi! Kombilerinizin verdiği sinyalleri göz önüne alarak sorunu tespit edip daha bilinçli yaklaşabilirsiniz. Kombi arıza kodları nedir buyurun birlikte inceleyelim.

1.AŞIRI ISI TERMOSTATINDA ARIZA

Kombiniz aşırı ısı termostatında arıza veriyorsa bilmeniz gereken en önemli şey bu parçayı değiştirmediğiniz sürece kombiniz bize ısısal hiçbir fayda sağlamayacaktır. Bu arızayla karşılaştığınızda kombinizin teknik servisiyle iletişime geçip, yardım istemeniz olacaktır.

2.NTC SENSÖRÜNDE ARIZA

Ntcsensörü diye bahsettiğimiz parça sıcak su akışını sağlamaktadır. Eğer bu parçayla ilgili bir uyarı alıyorsanız sıcak suyunuz hiç akmayabilir ya da istenilen sıcaklığı yakalayamayabilir. Kombi servisinizden yardım almalısınız.

3.CİHAZ ATEŞLEME ARIZASI

Kaloriferleri ya da sıcak suyu kullanmak istediğinizde cihazın istenilen ısıyı hiç vermediğinden anlayabilirsiniz. Cihaz bu durumda hiç ateşleme yapmaz ya da sadece 3-5 saniye ateşleyip kendini kapatır. Bu arızayı aldığınızda ya gaz valfinde ya da iyonizasyonda sorunu vardır.

4.KOMBİ BASINCININ DÜŞÜK OLMASI

Kombinizin basıncı 0,3 barın altına düştüğünde aldığınız uyarıdır. Bu sorunu çözmek için servisimize gerek yok.Kombinizin alt kısmında bulunan doldurma musluğunun yerini bulunuz.Daha sonra kombiye 1,5 bar kadar bu musluk ile su basmalısınız.İşlem bittiğinde ise kombinizi açıp kapattığımızda sorununuz çözülmüş olacaktır.

5.AŞIRI KALORİFER ISISI

İdeal kalorifer ısımız en fazla 95 santigrattır. Bu uyarıyı aldıysanız kalorifer ısınız bu sıcaklığın üstüne çıkmış demektir. Bu durumda kombinizi kapatmalı ve servisin gelmesini beklemelisiniz.

6.KOMBİYE GELEN VOLTAJIN DÜŞÜK OLMASI

Kombi arıza kodları nedir soruları arasında en sık karşılaşılanlardandır. Kombiye gelen voltaj olması gerektiğinden daha düşük olursa bu uyarıyı alırsınız. Yapmanız gereken ise regülatörkullanmaktır. Regülatör sonrası voltaj ile ilgili bir problem yaşamazsınız.

7.KOMBİDE OLMASI GEREKENDEN FAZLA SU VARSA

Kombinizde olması gereken en fazla su miktarı 1,5 bardır. Emin olmak isterseniz kombinizin basıncını kontrol ettiğinizde 2,7 barın üstünde olduğunu görürsünüz. Kombide biriken fazla suyu kalorifer peteklerinizin yan tarafından havasını alarak düşürebilirsiniz. Bu işlemden sonra kombi basıncı sıfıra gelecektir. En son kombinize yeniden 1,5 bar su basarsanız sorunu halletmiş olursunuz.Kombi arıza kodları nedir sorunuzu cevaplamaya çalıştık. Artık bu kodlar hakkında daha çok bilgiye sahipsiniz.

img_1232

img_1253

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir