Eşanjör Temizliği

Her kombi de bulunan Eşanjör cihazın ana parçası olması ve ısıtmanın sağlanmasını sağlayan en önemli aksamıdır. Eşanjör hakkında bilmeniz gereken tüm bilgileri müşterilerimize ve sitemizden bilgilendiriyoruz.

Tüm kombi markaları farklı eşanjör yapısına sahiptir. Bir çok kombi de tek eşanjör bulunurken bazı kombilerde ise çift eşanjör vardır.

eşanjör temizleme

Tek eşanjörlü kombilerde sadece ana eşanjör bulunur. Ana eşanjör hem kalorifer sisteminin ısınmasını sağlar hemde sıcak su ihtiyacını karşılar.

Çift  eşanjörlü kombiler  Birisi Ana eşanjör diğeri ise plaka eşanjör  olarak ikiye ayrılır.  Burada çift eşanjör olmasının temel sebebi şöyledir.

Ana eşanjör görevi: Kalorifer ve sıcak suyu ısıtır.

Plaka eşanjör görevi: Ana eşanjör den gelen sıcak suyu ısı yansıması ile sıcak su kullanımında kullanılacak suyu ısıtır.

Anladığımız gibi tek ve çift eşanjörlü kombiler bulunmaktadır. Eşanjörler içerisinde sınan su zamanla kireçlenme yapacağından dolayı eşanjör temizliği gerektiren bir parçadır. Özellikle suyun kireçli olduğu iller de daha fazla sıkıntıların yaşandığını görüyoruz.

Kombi servisi bir çok firma eşanjör temizliği yapmaz zahmetli ve uzun süren bu işlem aslında suyun kireçli olduğu bölgelerde her yıl cihaz bakımı sırasında yapılması gereken işlemler arasına konulmalıdır. Şöyle düşünecek olursak kireçlenmiş bir eşanjör ısı yansımasını %20 dahi düşürse doğal gaz faturamızın%20 daha fazla gelmesine sebep olacaktır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir