Petek Bakımı Ve Temizliği

Bilmenizi istediğimiz bir konu petek temizliği nasıl yapılır ve önemi;

Çoğu insan kombi bakımını aksatmadan yaptırsa da petek temizliği için aynı hassasiyeti göstermezler. Petek temizliğinin önemsiz olduğunu düşünmek çok yanlış bir düşüncedir. Bu işlem yapılmadığında ne gibi sorunlar ile karşılaşılır toplumda fazla bilinmediğinden önemsenmiyor olması insanların bu konuda gerekli bilgi verilmediğinin açık göstergesidir.

petek

Firmamız müşterilerine kombi servisi sırasında bu önemli konunda anlatılıp insanların bilgi sahibi olmasında önemli katkı sağlamaktadır. Tıkanmış ve bakımsız bir petek nasıl sonuçlar doğurabilir aşağıda sıralayalım.

1. Uzun zaman temizlenmeyen petek içerisindeki kanallar çamur ile tıkanır. Ve bu tıkanan kısımlar da sıcak su dönmez böylece kombi nin gönderdiği sıcak sudan petekler %100 verim alamaz ve ısı kaybına sebep olduğu gibi enerji kaybına da yol açmaktadır.

2. Petekler de yetersiz su olması yine en büyük ısın kaybına sebep olan etkendir. Kışın yoğun çalışan kombi ısıtmış olduğu su petekler içerisinde zamanla buharlaşma olduğundan su azalması görülür.

3. Petekte oluşan hava yine peteğin bir kısmının hiç veya çok az ısınmasına sebep olur. Bu yüzden peteklerde kesinlikle hava olmamalı sadece su ile doldurulmuş olmalıdır.

hava alma

Yukarıda saydığımız sorunların hepsi fazla doğal gaz tüketmemize sebep olur. Şöyle düşünecek olursak kombi %20 daha yoğun çalışırsa %20 oranında daha yüksek fatura öderiz. Ortalama aylık 200 tl gelen bir fatura da ayda 40 tl fazladan para ödemiş olursunuz. Tüm bunlar düşünüldüğünde yılda 40-50 lira civarı olan petek bakımı ücretinden kat, kat fazlasının sizin cebinizde kaldığını göreceksiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir